Domowe wina i nalewki

Nalewka pigwowa z whisky

paź 16 2017

Posiadasz w domu owoce pigwy i zastanawiasz się, jak możesz je wykorzystać? No cóż, przede wszystkim można zrobić z nich dżem, konfiturę lub kompot. Ale musisz wiedzieć, że owoce te równie wspaniale nadają się na nalewkę. Poniżej znajdziesz przepis oraz krótki poradnik, dotyczący tego, jak przygotować dobrą nalewkę z owoców pigwy i z whisky, by cieszyć się jej smakiem przez całą zimę! Przeczytaj go koniecznie!


Wszystko to, co powinieneś wiedzieć o owocach pigwy


Zacznijmy od tego, że pigwa to owoce o pięknym zapachu i kolorze, które w swojej budowie przypominają gruszki. Ale musisz wiedzieć, że są to zielonkawo-żółte, dorodne i twarde owoce zrywać możemy już od września do końca października. Pigwa najprawdopodobniej jest najstarszym owocem świata – uprawiano ją już w czasach starożytnych, gdzie symbolizowała płodność. Znajdowała też zastosowanie wśród panien młodych, które żuły kawałeczki pigwy, aby mieć świeży oddech w czasie nocy poślubnej! Mimo iż w Polsce owoce pigwy nie są tak popularne jak w innych częściach Europy, zasługują one na uwagę, ponieważ mają też właściwości lecznicze i pielęgnacyjne!


Niezbędne składniki, które są potrzebne do przygotowania zdrowej i smacznej nalewki z owoców pigwy i whisky!


Zanim zabierzesz się za przygotowanie nalewki z pigwy i whisky, to musisz zaopatrzyć się w odpowiednie produkty. Przede wszystkim w Twojej kuchni nie może zabraknąć takich składników jak: owoce pigwy (waga po wykrojeniu gniazd nasiennych): jeden kilogram, cukier: pół kilograma, oraz woda: jedna szklanka. Poza tym koniecznie powinieneś zaopatrzyć się także w takie produkty jak: cytryna: jedna sztuka, rodzynki sułtańskie: 50 gramów oraz whisky: jeden litr. Gdy upewnisz się, że masz wszystkie niezbędne składniki pora zabrać się za pysznej, zdrowej nalewki pigwy i z whisky!


Przygotowanie zdrowej i smacznej nalewki z pigwy i z whisky!


Przede wszystkim, owoce, których użyjemy do nalewki, powinny być duże i żółte. Najpierw pigwę myjemy, osuszamy, kroimy na ósemki i wydrążamy gniazda nasienne. Potem przygotowujemy syrop z cukru i wody, który zagotowujemy, ciągle mieszając. Pamiętaj o tym, że należy go również odszumować. Następnie dodajemy sok z cytryny i skórkę, bez białego miąższu. Gdy już to zrobimy, to do gotującego syropu dodajemy pigwę i mieszając, gotujemy na małym ogniu przez pięć minut. Potem dodajemy umyte rodzynki i gotujemy kolejne pięć minut. Po czym odstawiamy do wystygnięcia. Następnie całość przelewamy do słoja i zalewamy whisky. Słoik szczelnie zamykamy. Oczywiście odstawiamy na cały miesiąc, żeby nalewka dojrzała! Dopiero, po tym, zdecydowanie zbyt długim czasie, nalewkę należy przefiltrować i rozlać do szczelnie zamykanych butelek

Udostępnij